Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Організаційний комітет розпочинає обробку індивідуальних завдань для подальшої їх перевірки конкурсною комісією у складі членів Вищої ради правосуддя.
Результати будуть повідомлені на особисту пошту учасників та опубліковані на офіційному сайті hcj.gov.ua не пізніше 14 грудня 2020 року.
Всеукраїнський студентський конкурс з вирішення судового спору та написання судового рішення проводиться Вищою радою правосуддя вперше та передбачає відбір студентів для проходження практики/стажування у Вищій раді правосуддя, інших органах та установах системи правосуддя.
Вища рада правосуддя звернулася до Верховної Ради України з ініціативою розміщення консультативних висновків, які надсилаються Вищою радою правосуддя Верховній Раді України, в електронній формі справи відповідного законопроєкту.
Наразі консультативні висновки ВРП щодо законопроєктів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів не розмішуються у справі законопроєкту, яка ведеться в електронній формі на офіційному вебсайті Верховної Ради України.
Вища рада правосуддя висловила прохання забезпечити розміщення консультативних висновків ВРП у справі відповідного законопроєкту, яка ведеться в електронній формі на офіційному вебсайті Верховної Ради України.
Щодо заяви суддів Вищого антикорупційного суду про втручання в їхню діяльність Вища рада правосуддя повідомляє тут. Вища рада правосуддя закликає суддів Вищого антикорупційного суду не викривлювати інформацію та не створювати видимість упередженого ставлення до них.
30 листопада відбулась друга фахова зустріч з обговорення останніх законодавчих ініціатив стосовно питань судоустрою і статусу суддів.
Основна мета заходу - напрацювання спільної позиції щодо визначення оптимального шляху до якнайшвидшого подолання проблеми кадрового дефіциту в українських судах та ефективного забезпечення права громадян на доступ до правосуддя.
Канвою для обговорення стали законопроєкти щодо реформування судової системи, зокрема №3711, № 3711-1, № 3711-2, а також проєкт закону, направлений до Вищої ради правосуддя Міністерством юстиції України в порядку консультацій, у світлі висновку Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія) від 9 жовтня 2020 року щодо законопроєкту №3711. Також учасники дискусії обговорили питання реалізації судової влади, доступу міжнародних експертів до формування судової влади, залучення професійних спільнот до розробки законодавства у сфері судоустрою та адвокатури, незалежності системи правосуддя та діджиталізації.
Найближчим часом за підсумками серії фахових зустрічей буде розроблений документ, який визначить вектор розвитку судової влади. Ефір другої дискусії: https://bit.ly/3lwFm8F.
Надзвичайно важливо налагодити конструктивну взаємодію між органами державної влади задля напрацювання спільного бачення напрямів розвитку судової системи та забезпечення доступу до правосуддя. Про це сказав заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький під час онлайн-засідання підгрупи «Правосуддя» галузевої робочої групи «Правова держава, юстиція».
Секторальна робоча група створена Міністерством юстиції України за погодженням із Секретаріатом Кабінету Міністрів України з метою проведення всебічного діалогу та напрацювання ключових пріоритетів розвитку України в конкретних сферах. За словами Олексія Маловацького, в межах робочої групи доцільно виробити рекомендації щодо зміни законодавства, щоб ініціативи не були розрізненими та невпорядкованими.
1 грудня 2020 року Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у відставку Дручкову Світлану Петрівну з посади судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області та Селезньову Тетяну Віталіївну з посади судді Броварського міськрайонного суду Київської області.
Вища рада правосуддя вирішила внести Президентові України подання про призначення дев’яти суддів, які не здійснювали правосуддя через припинення повноважень у зв’язку із закінченням строку, на який їх було призначено.
Усі судді пройшли кваліфікаційне оцінювання на відповідність займаній посаді і мають позитивне рішення колегій ВККСУ.
За результатами розгляду матеріалів 1 грудня 2020 року Вища рада правосуддя вирішила внести Президентові України подання про призначення:
ДУДАР Тетяни Валеріївни – на посаду судді Березанського міського суду Київської області; ЗІМІНА Михайла Володимировича – на посаду судді Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області;
СМЕТАНЮКА Володимира Богдановича – на посаду судді Болехівського міського суду ІваноФранківської області;
ПЛОХОТНІЧЕНКА Леоніда Івановича – на посаду судді Ленінського районного суду міста Кіровограда;
ПОНОМАРЕНКО Людмили Ервантівни – на посаду судді Мелітопольського міськрайонного
суду Запорізької області;
ОГОРОДНІКА Ігоря Віталійовича – на посаду судді Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області;
РЕВЯКІНОЇ Оксани Володимирівни – на посаду судді Компаніївського районного суду Кіровоградської області;
СОЛОВЙОВА Івана Миколайовича – на посаду судді Петриківського районного суду Дніпропетровської області;
ЧИГВІНЦЕВА Максима Сергійовича – на посаду судді Щорського районного суду
Чернігівської області.
1 грудня 2020 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про звільнення Величко Т.О. з посади судді Святошинського районного суду міста Києва за вчинення істотного дисциплінарного проступку.
Член ВРП, вважає, що на сьогодні відсутні будь-які об’єктивні підстави для того, щоб не прийняти законопроєкт № 3711. «Цікаво, що в сесійній залі не було наведено жодного дійсно вагомого аргументу проти законопроєкту № 3711, тобто немає нічого, що завадило б прийняти проєкт за основу і доопрацювати його до другого читання, як це зазвичай робить Парламент», – сказав член ВРП Олег Прудивус. Сьогодні, резюмує він, часто лунають заяви про недовіру до судів, про проблеми в судовій системі, однак «м’яч» знаходиться на половині поля Парламенту. Тож лише Парламент сьогодні має нести відповідальність за рівень доступу громадян до правосуддя і забезпечення державою права громадян на справедливий та своєчасний судовий захист.
Підставами для звільнення судді стали, зокрема, грубі та істотні порушення під час розгляду адміністративних справ про накладення адміністративних стягнень на осіб, здійснення судового розгляду без об’єктивного з’ясування обставин кожної справи, без належного встановлення факту адміністративного правопорушення, наявності вини особи в його вчиненні. Докладніше тут.
Вища рада правосуддя відповідно до рішення від 1 грудня 2020 року № 3327/0/1520 продовжила строк надання суддями згоди на відрядження до Тетіївського районного суду Київської області до 12 грудня 2020 року.
Рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та застосування до нього дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення з посади ухвалила Третя Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя 2 грудня 2020 року.
«Реформуванню законодавства в галузі судоустрою і статусу суддів має передувати фахове обговорення із залученням всіх зацікавлених сторін. А за результатами цього повинна слідувати розробка узгодженого підходу на підставі аналізу змін до законодавства. Тобто коли ми приведемо судову систему в стабільний стан, тоді вже можемо вести мову про реформу», – наголосив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький під час другої фахової зустрічі в межах Національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».
З приводу звернення Громадської ради доброчесності до Президента України із проханням залишити без розгляду подання Вищої ради правосуддя про призначення суддів.
ВРП керується у своїй діяльності виключно нормами законів. Рада внесла Президенту України подання про призначення тих суддів, щодо яких колегія ВККСУ за результатами кваліфікаційного оцінювання прийняла рішення про відповідність займаній посаді. Факт проходження чи непроходження суддею кваліфікаційного оцінювання підтверджується рішенням колегії ВККСУ, а не пленарним складом Комісії. Про це йдеться у пункті 20 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів»: відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», оцінюється колегіями ВККСУ в порядку, визначеному цим Законом. Докладніше тут.
Обсяги видатків, передбачених у проєкті Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» для забезпечення діяльності судової влади, не відповідають реальній потребі. На цьому наголошується у листах, які Вища рада правосуддя надіслала керівникам двох парламентських комітетів – з питань правової політики та з питань бюджету.
Найбільше занепокоєння, відзначають у ВРП, викликає обсяг видатків на оплату праці суддів і працівників апаратів місцевих та апеляційних судів.
Вища рада правосуддя звернулася до Голови Комітету ВРУ з питань правової політики Андрія Костіна та Голови Комітету ВРУ з питань бюджету Юрія Арістова із проханням посприяти у забезпеченні критично необхідних видатків державного бюджету для ДСА України на 2021 рік за бюджетною програмою «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя».
Формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на сьогодні є нагальною необхідністю, адже відсутність механізму поповнення суддівських лав за наявного кадрового дефіциту та регулярного відтоку суддів із системи ставить під загрозу доступ до правосуддя. Про це сказав Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, де обговорювали положення, які мають увійти до оновленого доопрацьованого тексту законопроєкту № 3711.
Андрій Овсієнко зауважив, що наразі пропонується абсолютно нова модель організації роботи конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. За його словами, комісії надається повна автономність у питаннях регламентування діяльності, пропонується створити секретаріат. Голова ВРП наголосив, що особливості діяльності секретаріату комісії мають бути чітко унормовані, адже йдеться про роботу з особовими справами, службовою інформацією, документами, які стосуються персональних даних.
Планується, що 8 грудня 2020 року на засіданні Комітету буде розглянуто доопрацьований законопроєкт № 3711.
Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 1 грудня 2020 року № 3326/0/15-
20,№ 3328/0/15-20, № 3329/0/15-20,№ 3330/0/15-20 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:
Біловодського районного суду Луганської області – 4 суддів;
Галицького районного суду Івано-Франківської області – 1 судді;
Подільського районного суду міста Києва – 5 суддів; Царичанського районного суду Дніпропетровської області – 2 суддів.
Вища рада правосуддя вирішила внести Президентові України подання про призначення дев’яти суддів, які не здійснювали правосуддя через припинення повноважень у зв’язку із закінченням строку, на який їх було призначено.
3 грудня 2020 року Вища рада правосуддя прийняла рішення внести Президентові України подання про призначення на посади до місцевих судів:
МІРОШНИЧЕНКА Олександра Володимировича – на посаду судді Краснолиманського міського суду Донецької області;
ВОРОНКОВОЇ Ірини Григорівни – на посаду судді Тальнівського районного суду Черкаської області;
ЗОРІКА Миколи Володимировича – на посаду судді Ковпаківського районного суду міста Сум;
ТАРАСЕВИЧА Петра Петровича – на посаду судді Великоберезнянського районного суду Закарпатської області;
КИЦЮКА Віктора Петровича – на посаду судді Печерського районного суду міста Києва;
КОВАЛЬ Наталі Володимирівни – на посаду судді Криворізького районного суду
Дніпропетровської області;
ГАВРИЛОВА Дімітрія Вікторовича – на посаду судді Херсонського міського суду Херсонської області;
САЛАНДИ Ольги Мирославівни – на посаду судді Малинського районного суду Житомирської
області;
ЧЕРНИШОВОЇ Євгенії Юріївни – на посаду судді Фастівського міськрайонного суду Київської області.
Наразі ситуація з фінансуванням поточних видатків на забезпечення здійснення правосуддя є критичною – із судів надходять повідомлення про відсутність коштів на надсилання повісток і рішень. Про це сказав Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко під час обговорення проєкту Держбюджету на 2021 рік на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань правової політики. Голова ВРП вкотре наголосив, що суддівська винагорода є однією з конституційних гарантій незалежності суддів. Він також звернув увагу на потребу належного фінансування оплати праці працівників апаратів судів.
У свою чергу, заступник Голови ВРП Олексій Маловацький зазначив, що проблема планування видатків є системною і підходити до її вирішення треба комплексно, а не ситуативно перерозподіляючи кошти. «Звертаю увагу Мінфіну на таке. ВРП надіслала всім міністерствам попередження у вигляді Щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні, де зазначала, що, починаючи з вересня 2020 року, буде недофінансування судової системи. Це було відомо Мінфіну ще до пандемії. Ніякої несподіванки немає», – сказав він. Як повідомлялось, ВРП надіслала керівникам двох парламентських комітетів – з питань правової політики та з питань бюджету – листи, у яких наголосила, що обсяги видатків, передбачених у проєкті Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» для забезпечення діяльності судової влади, не відповідають реальній потребі.
Вища рада правосуддя повторно розглянула рекомендацію ВККС про призначення Кицюка В.П. на посаду судді Печерського районного суду міста Києва та ухвалила рішення про внесення Президентові України подання про його призначення.
Відповідне рішення було ухвалено Вищою радою правосуддя після перегляду Верховним Судом справи за позовом Кицюка В.П. про відмову у внесенні подання Президенту України про призначення Кицюка В.П. на посаду судді Печерського районного суду міста Києва, яким скасовано рішення ВРП від вересня 2017 року.
2 грудня 2020 року у Вищій раді правосуддя відбулася онлайн-зустріч із представниками Венеційської комісії, які залучені до підготовки висновку щодо стану антикорупційного законодавства та оцінки ситуації, яка склалася після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 27 жовтня 2020 року № 13-р/2020.
ВРП не сформувала остаточну позицію стосовно вирішення конституційного питання, однак бачить у цьому правовий конфлікт щодо розуміння органами своїх функцій. «Органи виконавчої влади не можуть мати контроль над органами судової влади – це основний зміст Рішення, прийнятого Конституційним Судом», – зауважив заступник Голови ВРП Олексій Маловацький.
З точки зору Вищої ради правосуддя, Рішення Конституційного Суду України не створювало жодних перешкод для продовження роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, адже робота з аналізу декларацій дуже важлива і має продовжуватися.
Слід відзначити, що обов’язок залишатися доброчесним є пріоритетним для судді, тому питання щодо способу контролю за його виконанням має бути вирішене найближчим часом шляхом законодавчого врегулювання.
Вища рада правосуддя вирішила відрядити суддів для здійснення правосуддя до Старобільського районного суду Луганської області, Московського районного суду міста Харкова та Лозівського міськрайонного суду Харківської області шляхом тимчасового переведення.
У зв’язку з надмірним судовим навантаженням та з метою забезпечення належних умов для доступу до правосуддя у вказаних судах Вища рада правосуддя вирішила відрядити для здійснення правосуддя з 17 грудня 2020 року строком на один рік чотирьох суддів, а саме: суддю Марківського районного суду Луганської області Рукас Оксану Володимирівну – до Старобільського районного суду Луганської області; суддю Первомайського міськрайонного суду Харківської області Афанасьєва Вадима Олексійовича – до Московського районного суду міста Харкова;
суддю Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Кононенко Тетяну Олександрівну – до Московського районного суду міста Харкова; суддю Куп’янського міськрайонного суду Харківської області Цендру Наталію Володимирівну
– до Лозівського міськрайонного суду Харківської області.
3 грудня 2020 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.
ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:
Корбута Володимира Михайловича з посади судді Богуславського районного суду Київської області та Митошопа Володимира Михайловича з посади судді П’ятихатського районного суду Дніпропетровської області.
Відповідно до рішення від 3 грудня 2020 року № 3390/0/15-20 Вища рада правосуддя оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме 2 суддів до Селидівського міського суду Донецької області.
В умовах карантину та хронічної нестачі бюджетних коштів на повідомлення сторін про розгляд справи особливого значення набуває впровадження електронного судочинства. Про це сказав заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький під час онлайн-засідання підгрупи «Електронне правосуддя» галузевої робочої групи «Правова держава, юстиція».
Олексій Маловацький повідомив, що Вища рада правосуддя разом із Державною судовою адміністрацією України завершили розробку підсистеми «Електронне правосуддя» для ВРП, яка буде задіяна під час розгляду дисциплінарних скарг, заяв про втручання в роботу суддів.
«Наразі підсистема проходить тестування. Думаю, до нового року буде змога її запустити. В електронному форматі подаватимуть скарги, клопотання, заяви, пояснення, ознайомлюватимуться з матеріалами справ, у режимі відеоконференції братимуть участь у засіданнях Ради. Ми вирішили випробувати цю підсистему перед тим, як впроваджувати її в судах. Важливо, щоб суди якнайшвидше перейшли на електронне судочинство, забезпечивши, де це можливо, участь сторін у засіданнях в онлайн-режимі», – сказав Олексій Маловацький.
Указом Президента України від 04 грудня 2020 року № 539/2020 до місцевих загальних судів призначено 61 суддю.